ZÁHADY RYBNÍKU JORDÁN

1. dubna 2008 v 19:41 | Jaroslav Demeter Ptáček |  ČESKO
Rybník Jordán byl založen v roce 1492 . Vznikl tím, že byl přehražen Tismenický potok (znám i pod jménem Košínký), který ústí do řeky Lužnice. Jedná se o nejstarší údolní přehradu v Čechách, která má plochu padesát hektarů. Táborští již po generace vyprávějí mnoho povídaček o tomto rybníku. O pokladu, který je údajně na dně v nacistém vlaku, který spadl do Jordána v době druhé světové války, o příšeře, která zde plave pod hladinou, o rytíři a jeho koni, který zde je slyšet hlavně prý za bouřek a mnoho dalších legend.

ZÁTOKA RYTÍŘ
Zátoka Rytíř je nejhlubší místo rybníku Jordán. Dle legend je tato zátoka prý stejně hluboká, jako je vysoká věž katolického kostela na Žižkově náměstí. Pravda je však jiná. Pravděpodobná hloubka na tomto místě je asi 12,5 metrů. Název Rytíř dostalo toto místo dle skály, která se tyčí nad hladinou rybníku. Této skále se takto údajně říká proto, že tu i s koněm spadl švédský voják v době, kdy v Táboře byla Švédská armáda. Dle jiné legendy to však nebyl švédský voják, ale husitský rytíř, který tudy pronásledoval jelena. Jelen skočil z vysoké skály a rytíř spadl za ním a zabil se. Ať tak, či onak, jméno "Rytíř" této skále zůstalo po generace až do naší doby. Kolem této skály se však "točí" i další legendy. Když je déšť či bouře nad Jordánem, tak se duch onoho rytíře i duch jeho koně probouzejí a jsou zde slyšet. Proto prý není dobré se zde zdržovat, a už vůbec ne při bouřce. Někdo dokonce tvrdí, že se zde kůň i rytíř zjevují (dle jedné verze za bouřek a dle druhé verze i v noci).

ALE !
Skála Rytíř, louka u této skály a břehy pod skálou se dnes stávají místem, kde se často koupají obyvatelé Tábora, ale i obyvatelé obce Čekanice, která je asi 500 metrů od tohoto "prokletého" místa. Na skále jsem se byl několikrát podívat i za bouřek. Procházel jsem se kolem onoho místa i kolem skal bývalého lomu, který je pár metrů nad skálou. A světe div se - nespatřil jsem ani rytíře, ani koně, neslyšel jsem žádné divné zvuky. Jediné co jsem slyšel byla bouře, hromy a dopadající déšť na temnou hladinu rybníka Jordán. Ale jedno se musí tomuto místu přiznat: při bouřce je nádherné, paranormální, romantické a krásně temné a strašidelné.

TÁBORSKÁ LOCHNESKA ?
Další povídačkou o rybníku Jordán je celkem novodobá legenda o tom, že pod hladinou žije příšera - něco na způsob Lochnesky. I mnoho lidí dnes tvrdí, že se jich při koupání v Jordáně něco nepříjemného a velkého dotklo. Někteří lidé zase vyprávějí o tom, že je něco "osprchovalo" při procházce po břehu. Občas se tu skutečně stává to, že když stojíte na břehu těsně nad hladinou, tak se vynoří "něco" a ošplouchne vás to. Občas vás to pořádně může vystrašit (můžu to potvrdit i já i můj pes). Ale hledat za tím nějakou obludu, příšeru, Lochnesku a podobně, to je nesmysl. V Jordáně žijí ryby a hojně se tu rybaří. Žil tu (prý od roku 2002 již nežije) abnormálně velký sumec. A i dnes, pokud na hladinu svítí slunce, můžete spatřit v jeho žáru těsně pod hladinou krásné a velké ryby.

POKLAD NACISTICKÉ ARMÁDY
Když jsem byl ještě dítě, tak se vyprávělo o tom, že pod hladinou Jordánu skončil koncem druhé světové války nacistický vlak, který spadl z kolejiště, které vede nad rybníkem. A tak skončilo pod hladinou několik tanků, ale i poklad. Legendy však blíže nevysvětlují, jaký poklad to má být. Ač se tento příběh o nacistém vlaku povídá i dnes, pravda je taková, že nikdy nikdo pod hladinou nenašel nic, co by tuto legendu potvrzovalo. Existují mapy dna rybníku Jordán a často se zde potápějí potapěči - ale kde nic, tu nic...

KUDY KAM (k Jordánu)
K Jordánu se dostanete tak, že se od nádraží ČD Tábor vydáte pěšky do centra a půjdete po Třídě 9. května. Každá odbočka po vaší pravé ruce vede ke břehu rybníku Jordán. Pokud vystoupíte na autobusovém nádraží (které je hned vedle vlakového nádraží), tak se stačí pořádně rozhlédnou kolem sebe a uvídíte odbočku k Jordánu (směrem na sever od nádraží).

KUDY KAM (na hráz Jordánu)
Chcete-li se vydat na hráz rybníku Jordán a k mohutnému vodopádu, tak půjdete (či pojedete) po Třídě 9. května až na Křižíkovo náměstí (je to spíš jedna velká křižovatka, která ani náměstí moc nepřipomíná) a kolem supermarketu Billa a budovy Gymnázia se vydáte přímo na hráz. Lepší je jít pěšky, protože ve městě je placené parkování a u Jordána nelze parkovat.

KUDY KAM (ke skále Rytíř)
Pokud chcete spatřit skálu Rytíř, tak se od nádraží vydáte po červené turistické značce směrem na Chotoviny. Půjdete přes dětské hřiště a dál po nově vybudované cestě nad rybníkem. U konce této nové cesty se vydáte směrem do prudkého kopce a půjdete pořád rovně po cestě kolem kolejí (trať směr Písek a trať směr Praha). Asi po kilometru a půl dojdete na křižovatku cest. Vpravo uvidíte most (lávku pro pěší) přes koleje, která vede do obce Čekanice. Vlevo vede asfaltová cesta směrem k "čističce". Po této cestě půjdete. V okamžiku, kdy se cesta otáčí v pravém úhlu vlevo, tak vy půjdete pořád rovně po vyšlapané pěšině a dojdete ke skále Rytíř. Dbejte však velké opatrnosti, ať nespadnete do vod Jordána.

Jaroslav Demeter Ptáček
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 rezba.com rezba.com | E-mail | 8. září 2010 v 19:55 | Reagovat

je doopravdy v jordanu vlak?? a muze tam byt 10metrovy sumec?

2 Petra Petra | 9. prosince 2011 v 9:48 | Reagovat

Velmi zajímavé, jsem zvědavá, co najdou po vypuštění...

3 Petr Petr | 7. června 2015 v 18:49 | Reagovat

[2]: hovno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.