ZÁHADNÉ SVĚTELNÉ KOULE

27. dubna 2008 v 12:13 | Jaroslav Demeter Ptáček |  HISTORIE
Pravděpodobně nejstarší případ výskytu světelné koule na obloze je z roku 1619 a byl zaznamenán v obci Kamenný Malíkov u Jindřichova Hradce. Další koule bylo vidět nad Prahou v roce 1623 a pak i v Holandsku, Německu, Polsku, Slezku a Česku v roce 1756. Na konci minulého století a na začátku tohoto století bylo viděno několik těchto objektů hlavně kolem města Veselí nad Lužnicí a Soběslav. Co to vlastně je? Že by UFO menší velikosti či jev, který by se nechal zařadit spíš do "škatulky" magie? A nebo hromadná halucinace na základě nějakého mýtu, který je v nás hluboce "zakořeněn"?

PŘÍPAD č.1
Tábor, Česká republika 1998
(Zaznamenal Jaroslav Demeter Ptáček)
Dívka na Náchodském sídlišti v Táboře viděla ze svého okna, které je orientováno na východ, létající svítící předmět. Údajně to byla nevelká koule, která svítila na zem a na domy. Vypadalo to tak, jako když má koule pod sebou zavěšenou svítilnu (reflektor). Touto svítilnou osvětlovala ona koule zem a okna na sídlišti. Dívka se domnívala, že se jedná buď o UFO a nebo o nějaký vojenský létající objekt. Jelikož se snažila uvažovat racionálně, tak se přikláněla ke druhé možnosti. Přivolala tedy svého otce (bydlela v bytě s rodiči a pokoj rodičů byl orientován na západ). Její otec pracoval u vojenské kontrarozvědky a jeho "koníčkem" byla letadla. O tomto létajícím předmětu prohlásil, že nezná žádné takovéto letadlo. Vyloučil i možnost, že by se jednalo o nějakou sondu určenou ke špionáži (je třeba napsat, že to bylo již několik let po takzvané sametové revoluci). Světelná koule odlétla směrem západně od města Tábor nad obec Všechov. Tam se prý zastavila nad prostorem bývalého letiště. Pak letěla směrem na Prahu, to znamená na sever.

PŘÍPAD č.2
Tábor, Česká republika 1998
(Zaznamenal Jaroslav Demeter Ptáček)
Létající koule letěla nad úsekem nedokončeného úseku obchvatu města Tábora, který vedl ze směru od Písku do Tábora (resp. od obce Všechov na most přes rybník Jordán. Tato světelná koule letěla nad silnící a přesně jí kopírovala (od západu k východu). Na nedokončené silnici jsem byl na kole s kamarádkou, takže pokud se jednalo o halucinaci, musela to být hromadná halucinace nás obou. Koule letěla asi třicet až padesát metrů nad silnicí, alespoň tak to ze země vypadalo. Dle mého názoru se nemohlo skoro stoprocentně jednat o letadlo. Bylo světlo, takže bylo jasně vidět, že je to světelná koule. Koule se pohybovala velice pomalu a nevydávala žádného zvuku, kterého by bylo slyšet na zem. Nad rybníkem Jordán změnila koule směr asi o devadesát stupňů a odletěla směrem na sever (směr Praha). Přitom pravděpodobně o trochu přidala na rychlosti (říkám pravděpodobně, protože byla již daleko od nás). Při změně směru se nezastavovala a manévr otočení o devadesát stupňů se odehrál plynule. Atmosféra tohoto zážitku nebyla nijak nepříjemná. Skoro bych řekl, že tomu bylo naopak, což znamená, že koule v nás vyvolávala klid a pohodovou atmosféru, která neobsahovala strach či nervozitu.

PŘÍPAD č.3 a č 4.
Jimranov, Česká republika 1619
Praha, Česká republika 1623
(Zaznamenáno v pamětech městečka Jimranova)
"V pamětech městečka Jimranova se lze zase dočíst, že nad obcí Odranec lidé 11. června r.1619 uviděli letící "mlýnské kolo", které prý bylo ozdobeno nějakým zvláštním erbem. Po chvíli "kolo" zrudlo a vybíhaly z něho tři "krvavé kříže". Ozývaly se prý dokonce veliké rány a z tělesa přitom vystupoval dým. Na zemi za hromobití prý dopadly kusy kovu, připomínající zvonovinu. Při celé události padal od "kola" k zemi jakýsi šedý prach. Naskýtá se otázka, zda tehdy nad naším územím skutečně nedošlo k havárii neidentifikovatelného létajícího tělesa.. ."
"Zajímavé je, že o čtyři roky později r.1623 byla několikrát v říjnu na Prahou pozorována veliká létající koule, neustále měnící svoji barvu. Později prý koulí dokonce přibylo a proháněly se vždy odpoledne nad městem."
(Citováno: www.regia.cz; Vladimír Liška, Ladislav Lenk "UFO i nad Československem" 1991)

PŘÍPAD č. 5
Evropa - více míst 1756
"V r. 1756, v srpnu, byli lidé v mnoha evropských zemích poděšeni letem záhadných svítících předmětů, které se ukázaly na obloze v Holandsku a během několika dní potom byly viděny v Německu, Polsku, nad Čechami a posléze ve Slezsku. Ohnivé koule zářící pronikavým barevným světlem, otáčející se kolem své osy, mizely za obzorem bleskovou rychlostí nebo stály nehybně po celé hodiny ve vzduchu, obyčejně nad některými městy a vesnicemi."
(Citováno: www.kpufo.cz, autor: jaks, Z archivu KPUFO)

PŘÍPAD č. 6
Veselí nad Lužnicí - Česká republika 1984
Žena Jaroslava Ságerová spatřila létající předmět ve tvaru koule. Tento případ popisuje ve své knize Otomar Dvořák (viz použitá literatura). Případ je evidován v Projektu Záře a je považován za UFO, ale s tím, že by se mohlo jednat i o formu kulového blesku. Koule, kterou viděla Jaroslava Ságerová se pohybovala prý jen dva metry nad zemí. Jaroslava Ságerová píše (cituji): "Je zajímavé, že ve mně nebudila žádný strach, dokonce jsem chtěla popojít blíž (koule ode mne byla necelých dvacet metrů daleko) a pořádně si ji mohla prohlédnout. Jenže najednou jsem se nemohla hnout z místa! Jako bych narazila na neviditelnou, pružnou stěnu. Byl to velmi zvláštní pocit."

PŘÍPAD č. 7
Kamenný Malíkov - Česká republika 1978
Případ občana J. D. byl zaznamenán v časopise "Fantastická fakta" a taktéž v knize Otomara Dvořáka (viz použitá literatura). Jednalo se o dvě oranžové koule, které z dálky vypadaly jako dva měsíce. Jejich vzdálenost byla údajně asi dva kilometry. Tento jev bylo možné pozorovat prý dva týdny.

UFO NEBO FAFERMAN?
Někdo tyto jevy spojuje s fenoménem UFO. Další spekulace spojují tyto světelné koule s fenoménem kulového blesku či s jevem takzvaného fafermana neboli ohnivého mužíka. Faferman je též často spojován s kulovým bleskem na straně jedné a s legendou o slovanských běsech (živlu ohně) na straně druhé. Nikdy nebyla zatím prokázána souvislost mezi fenoménem kulového blesku a fenoménem ohnivého mužíka, ohnivého skřítka či ohnivého běsu (se kterým se setkáváme nejen ve slovanském folklóru). Nikdo nikdy nedokázal, oč se vlastně jedná a proč se tyto koule vyskytují na obloze. Jediné co víme, je fakt, že tyto koule existují. Není však jasné jestli je jejich existence skutečná (materiálně skutečná) nebo existují v rovině astrálu či lidského nevědomí na ůrovni hromadné vizualice. Možná, že až čas ukáže to, oč se vlastně jedná a kde je pravda.

Jaroslav Demeter Ptáček
Použitá literatura:
Vladimír Liška, Ladislav Lenk "UFO i nad Československem" (1991);
Otomar Dvořák: Největší České záhady (Nakladatelství XYZ, 2007);
www.kpufo.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Minkje Minkje | 8. února 2009 v 21:43 | Reagovat

PŘÍPAD č. 7 jsem videla pred cca 8mi lety ve snu a teprve dnes se dovidam ze to kdosi videl doopravdy))))

2 LOL LOL | 9. srpna 2009 v 10:08 | Reagovat

Ale fotky nemáte co !!!!

3 Petr Daniel Petr Daniel | E-mail | 1. ledna 2010 v 12:48 | Reagovat

Pokud máte zájem o video létající koule napište mi,spatřil jsem početně 5 koulí celkého rozměru,které jakoby hořely a letěly po obloze,nad místním lesem v Hostinném začaly padat na zem.Mám natočené video.

4 Jirka Jirka | 19. října 2012 v 1:59 | Reagovat

Pamatuji také na zážitek s oranžovou koulí.Bylo to kolem roku 1882 nebo tak.Bylo ráno kolem sedmé hodiny letního času a při pohledu z okna jsem zahlédl oranžovou kouli, vypadalo to jako slunce při západu jen s tím rozdílem, že se to vzdalovalo a zmenšovalo,nikoliv že by zapadolo za obzor ,ale v vzdalovalo se přímočaře .Chvíli jsem to pozoroval a pak jsem omdlel, ztratil jsem vědomí.

5 Koule u prahy Koule u prahy | 6. února 2013 v 17:32 | Reagovat

Cca před deseti lety jsem viděl ohnivou kouli padající k zemi. Jeli jsme na motorce od Libečova na Horní podkozí ve Středočeském kraji a v dáli na obloze, směrem na východ byla veliká ohnivá koule, která letěla v úhlu cca 45 stupnů směrem k zemi. Vzhledem ke vzdálenosti musela být obrovská cca 100m v průměru, ale to je odhad z paměti po min. 10-ti letech, přesto to nebyla tečka v dáli, jasně bylo vidět, že je to hořící koule a za ní plameny. Letěla nevelkou rychlostí, ale vzdálenost mohla zkreslovat, letadla také vypadají, že letí pomalu v deseti kilometrech nad zemí, když to přirovnám k letadlům tak musela být rychlejší několikanásobně i ta velikost vlastně musela být daleko větší. Zmizela za obzorem lesa vedoucího od Svárova k Loděnici, který vede podél potoka Loděnice. Když koukám na mapu, její směr mohl být na Tábor a doba by i odpovídala, stejně tak popis případu č.2 Byl den, letěla pomalu akorát jsem jeli na fichtlovi, který sám o sobě dělá ohromný randál, ale na to jaké to mělo rozměry se divím, že nebylo nic slyšet, ale letěla jedním směrem, jako když padá, neměnila směr. Bylo mi tak 10 - 13, takže opilost, nebo drogy nepřipadaj v úvahu a viděl jsem jí já i s kamarádem, takže tam určitě byla.
Foto nemám, v té době telefony měli možná ještě vysunovací anténu, natož foták a já stejně v tom věku telefon neměl.Navíc nevidím užitek z toho, že bych si to vymyslel.

6 Marek Marek | 30. dubna 2013 v 0:18 | Reagovat

Uplně přesně to samé z případu č. 1 jsem viděl dnes.. Periferně jsem viděl světlo blížící se z louky po pravé straně, když jsem se otočil, světlo (asi 25 - 30cm v průměru velká svítící koule) bylo cca. 15 metrů ode mne ale snad ani ne během vteřiny proletělo 5 metrů předemnou a zmizelo v dáli, světlo taky ozařovalo jakoby svítilnou okolí.. bylo to neuvěřitelné.. :)

7 Gabriela Gabriela | 12. prosince 2015 v 21:37 | Reagovat

Teprve nyní jsem po tom začala pátrat.. když jsem byla malá.. už nedovedu odhadnout věk. Tak jsem zahlédla těsně nad domy letící oranžovou kouli. Zvuk jsem asi zaslechla, ale nebylo to nic hlasitého. Pamatuji si, že kromě mě, to viděli ještě dvě babky na ulici a pak si o tom povídali.. tenkrát mi to jako dítěti nikdo nevěřil.. ale bylo to právě kousek od Tábora a letělo to směrem tam. Nedokáži ale říci jestli to byl rok 98.. Každopádně je to zajímavé

8 Josef Josef | E-mail | 27. června 2017 v 22:20 | Reagovat

Zažil jsem to samé jako případ č.2....Byl rok 1983-4 léto,podvečer tak 17.00...Kozomín....Postřižín...
Zážitek na který nejde zapomenout...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.