ŠPANĚLSKÉ MUŠKY

7. dubna 2008 v 13:35 | Jaroslav Demeter Ptáček |  PŘÍRODA
Lytta vesicatoria je tvor, který byl používán ve středověku jako součást mnoha "léků" - v sušené podobě a rozdrcen na prášek. A kdo se schovává za tímto latinským názvem? Brouk. Ano, celkem esteticky odpudivá zelená až hnědá bytost z říše hmyzu: puchýřník neboli Cantharis /kanthaida/ neboli Blister Beetle neboli "španělská muška" - ono afrodiziakum známé z mnoha románů, pověr a mýtů.

ŠPANĚLSKÉ MUŠKY - JED?

V mnoha obchodech se "Španělské mušky" prodávají. Jejich pravost poznáte jednoduše: po jejich použití pravděpodobně zemřete. Pravé španělské mušky (puchýřníci) totiž obsahují látku kantharidin. Kantharidin je látka bez zápachu a bez barvy.

Po požití tohoto jedu začne člověka pálit v ústech a v krku. Následuje prudký průjem, ochrnutí močového aparátu a u mužů bolestivé překrvení penisu. Z tohoto překrvení možná pramení celá tato afrodiziakální pověra. Kantharidin byl součástí jedu aqua tofana. Tento jed prý používali Medicejští k odstraňování svých odpůrců.


ŠPANĚLSKÉ MUŠKY - LÉK?

Kantharidin se prý používal i jako lék pro snižující bolest - analgetikum. Některé zdroje uvádějí, že byl též používán vnitřně jako diuretikum - látka působící zvýšené vylučování moči (což je záhadou, protože některé zdroje uvádějí opak - viz odstavec výše). Kantharidin totiž způsobuje podráždění urogenitálního traktu. To znamená, že následuje zánět a bolestivé otoky v oblasti genitálií.

Zevně se prý užíval při neuralgické bolesti, což je také tak trochu záhadou, protože kantharidin způsobuje při styku s kůží většinou její silné podráždění. A stejně tak způsobuje i silné podráždění sliznic.

Jaroslav Demeter Ptáček
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.