RYBA FUGU A MOŘSKÝ KONÍK

7. dubna 2008 v 13:54 | Jaroslav Demeter Ptáček |  PŘÍRODA
Mezi mořská afrodiziaka se řadí hlavně čtverzubci a ježíci resp. ryby čeledi Tetraodontidae (čtverzubcovití) a Diodantidae (ježíkovití).

Mezi Tetraodontidae například patří:
Tetraodon fluviatilis Hamilton 1822 (čtverzubec skvrnitý),
Takifugu pardalis,
Takifugu vermicularis,
Takifugu rubripes (Tora-Fugu),
Carinotetraodon lorteti Klausewitz, 1957 (čtverzubec čočkovitý),
Tetraodon cutcutia Hamilton, 1822 (čtverzubec lysý) etc.

Ale mnoho z těchto ryb mohou být člověku nebezpečné a mnohdy i smrtelné. Ryby, které způsobují intoxikace u člověka lze rozdělit na dvě skupiny:

1. Ryby aktivně jedovaté.
Jsou to ryby, které mají nějaký jedový orgán, který nějakou formou slouží k jejich obraně například trny, bodce, žlázy etc. K těmto rybám patří například rejnok, Urobatis halleri, Trachinus draco, Scorpaena scropha a mnoho dalších.

2. Ryby pasivně jedovaté.
Jsou to ryby, které se jedem nebrání, ale jejich některé části jsou jedovaté, to znamená, že je jed přítomen například ve vnitřnostech, kůži či mase těchto ryb. Některé druhy ryb mohou být toxické jen v určitém období a nebo jen v určité části světa.

Fugu se v japonsku připravuje tak, že kuchař odstraní všechny části ve kterých by mohl být obsažen tetrodotoxin. Pak se připravuje jako běžná ryba a nebo se z této ryby dělá polévka. Názory na její chuť jsou různé. Často se tato ryba nekonzumuje pro její chuť a ani pro její údajně příznivé účinky při sexu, ale pouze jako důkaz odvahy. (Osobně bych si raději dal na důkaz odvahy useknout levou ruku, než bych jedl tuto rybu.)

K otravě může dojít v případě, pokud se ryba fugu špatně připravuje a neodstraní se její jedovaté části, resp. části obsahující tetrodotoxin. V Japonsku mohou tuto rybu připravovat pouze speciálně proškolené osoby, ale i tak každoročně dojde k několika otravám. Příznaky otravy tetrodotoxinem se dle některých pramenů mohou objevovat téměř ihned po jídle resp. po prvním soustu (1-3 minuty). Některé zdroje však uvádějí, že příznaky se projevují za 5 až 45 minut. Při otravě dojde ke snížení tlaku, ke zvracení, nevolnosti. Nastává většinou smrt udušením. Tetrodotoxin byl objeven nejen u ryb, ale i u plžů, korýšů, ostnokožců a dokonce i u některých amerických mloků.
MOŘSKÝ KONÍK

Lidové názvy: koník, koníček
Odborné názvy: Hippocampus spinosissimus, Hippocampus coronatus, Hippocampus comes, Hippocampus histrix, Hippocampus fuscus, Hippocampus barbouri, Hippocampus abdominalis etc.
Synonyma: Syngnathus, Seepferdchen, Seahorse etc.

Mořský koník dle mytologie starého Řecka sloužil jako jezdecký kůň pro boha moře Poseidona (ve starém Římě boha Neptuna). V lidové magii je mořský koník často symbolem odvahy a důvěry. V Číně je mořský koník symbolem potence a je považován za afrodiziakum. Koníci se nechají vyschnout a pak se drtí na prášek. Dalším způsobem je spalování koníků a popel z tohoto spalování se pak užívá. V Číně se také používá vývar ze sušených mořských koníků proti kožním onemocněním a také ke snížení horeček. Při výzkumech těchto živočichů nebyly však nikdy zjištěny žádné látky, které by mohly mít afrodiziakální účinky.Připravil Jaroslav Demeter Ptáček


Použitá literatura:
Alberts et Mullen, Přírodní afrodiziaka (Svojtka 2004);
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.