PROTI BOLESTI ZUBÚ A BOLESTI V KRKU

20. dubna 2008 v 19:28 | Jaroslav Demeter Ptáček |  PŘÍRODA
Zmínky o čištění zubů máme již od starých Řeků a Římanů. Ti si čistili zuby párátkem. Indové si prý zuby čistili snítkami fíkovníku.
V Římě se věřilo v zubního červa, což byl podle legend tvor, který ničil zuby. Ten se vykuřoval kadidlem s narkotickými účinky. Víra v zubní červy trvala až do roku 1757, kdy tuto víru vyvrátil přírodovědec Jacob Christian Schaffer.

Poznámka: Recepty zde uvedené nejsou návodem na plnohodnotnou léčbu, ale dokladem toho, jak se v minulosti používalo některých alternativních prostředků k léčení /mnohdy jen jako placeba/. Případné použití těchto receptů k doplňkové léčbě vždy konzultujte s lékařem.
BYLINKY PROTI BOLESTI ZUBŮ A DÁSNÍ
V alternativní medicíně lze použít proti bolesti zubů hned několik bylinek. Například Lavanderová a Franklinová ve svém Terapeutickém rejstříku uvádí tyto rostliny /u některých doplňuji jejich lidové názvy/:
- andělika /lid. andělský kořen, janoklika etc/,
- bertrám /lid. peltram, pertram, persán etc/,
- hřebíček,
- máta /lid. balšám, balšán, větrová zelina, fefrmincka, mentha etc/,
- mateřídouška,
- petržel,
- žebříček
- vratič /lid. cicvár/.
Andělika by se však neměla používat při cukrovce a nebo při problémech s tlakem a také se nesmí užívat delší dobu. I ostatní rostliny mohou mít různé vedlejší a až nebezpečné účinky - takže vždy případné použití konzultujte s odborníky.
Jitka Lenková ve své knize Alternativní medicíny uvádí proti bolestem zubů tyto rostliny a nerosty:
- heřmánek pravý,
- křenový ocet /z křenu selského/,
- hřebíček,
- řebříček,
- akvamarín neboli křemičitan berylnatohlinitý
- gagát.
Akvamarín je kámen, který se používá při léčení kameny a drahokamy. V tomto případě se vkládá do úst pro ustoupení bolesti zubů a dásní. Gagát je druh uhlí přikládající se při bolestech zubů a dásní na šestou čakru.
Podle některých pověr se zuby prý nikdy nebudou kazit, necháte-li každé ráno rozpustit v ústech tři zrnka mořské soli a třete-li tímto roztokem zuby i dásně.
A teď pozor:
Zub kteréhokoliv zvířete /někde se uvádí zub ročního hříběte/, pověšený na krk dítěti, způsobí, že mu zuby porostou bez bolesti. Alespoň to tvrdí Papus v Základech praktické magie.
KŘENOVÝ OCET PROTI BOLESTEM ZUBÚ
Potřebujeme:
křen selský,
ocet.
Křen nastrouháme do vhodné nádoby a zalijeme ho octem. Necháme asi 8 dní odstát a pak prolisujeme a dobře uzavřeme. Nejlépe používat co nejdříve po jeho přípravě.
HŘEBÍČKOVÝ OLEJ A ZUBY
V knize Indická kuchyně od Govind S. Rajpoot jsem našel jeden návod proti bolesti zubů. Cituji: Při silné a stálé bolesti zubů přikládáme na zuby tampón vaty napuštěný hřebíčkovým olejem v intervalu čtyř hodin po dobu 4 až 5 dnů. Bolest zmizí. Hřebíčkový olej údajně hojivě působí při paradentóze.
ZÁPACHY Z ÚST
Všechny zápachy z úst odstraní vložení několika hřebíčků do úst /vyzkoušeno a funguje to/.
Zápachy z úst odstraňuje též routová voda, která se dělá z rostliny Ruta graveolens - česky routa vonná. Tento nálev se může kloktat. Routa měla však široké použití i v lidové magii. Například se prý jedla, aby zamezila mluvení ve spánku, ale také se používala při rituálech takzvané červené magie. Taktéž se přidávala do kadidel při rituálech očisty a při exorcistických rituálech. Ovšem routa je bylinkou i docela nebezpečnou a může mít i toxické účinky. Takže raději před jejím používáním varuji. Proti zápachu z úst jí myslím spolehlivě zastoupí hřebíček a nebo ústní deodorant - i když tam pozor, protože některé ústní deodoranty a ústní vody obsahují alkohol - takže hlavně nepoužívat před jízdou.
CITRON A ZUBY
Pamatuji si, že když jsem byl malý kluk, tak se tradovalo to, že nejlepší je čistit si zuby citronem. Na zubní kartáček jednoduše místo barevné zubní pasty nakapete trochu citrónu a nasypete sůl - jen špetku. A tímto si vyčistíte zuby. Můžu říct, že to má opravdu zajímavou chuť. Ovšem nevím, co by na to říkala má zubní lékařka...
S bolestí zubů má často souvislost i bolest v krku a naopak. I na bolest v krku měla lidové magie své recepty. Někdy více a někdy méně účinné.
KURKUMOVÉ KLOKTADLO
Potřebujeme:
mletou kurkumu,
sůl,
vodu.
Do šálku teplé vody zamícháme čtvrtku až půlku čajové lžičky mleté kurkumy a špetku soli. Kloktáme několikrát denně.
VÝVAR S MEDEM
Potřebujeme:
mletou skořici,
pepř,
med,
vodu.
Do malého hrnce s vodou vhodíme půl lžičky mleté skořice a několik zrníček pepře a připravíme vývar. Do takto připraveného vývaru přidáme med a podáváme několikrát denně.
KURKUMA S MEDEM
Potřebujeme:
mletou kurkumu,
med,
vodu.
Rozehřejeme med ve vhodné nádobě a přidáme do něj čajovou lžičku mleté kurkumy. Promícháme a podáváme několikrát denně po lžičkách, nejlépe teplé.
ČAJ ZE ZÁZVORU
Potřebujeme:
zázvor,
med,
vodu.
Ve vhodné nádobě smícháme asi 2 dcl až 3 dcl vody s jednou čajovou lžičkou zázvorového koření. Vaříme a necháme projít varem, aby se část vody vyvařila. Potom přidáme 2 - 3 lžíce medu a důkladně promícháme a můžeme pít.
ZÁBAL PROTI BOLESTI V KRKU
Na bolesti v krku se nejčastěji používal zábal z namočeného kusu plátna, který se pak ještě ovinul suchým plátnem nebo šátkem. Kdysi se jako horní vrstva přikládala ještě teplá onuce z holínek.
Uram-podtatranský 1896
/citace je z knihy Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy/
ODVAR Z CIBULE
Dodnes jsou známy /proti bolesti v krku/ blahodárné účinky cibulového odvaru, užívaného jako kloktadlo nebo na namočení obkladu kolem krku. Pojídání cibule má opravdu dobrý vliv proti bolestem v krku, ale hlavně nepřehánět - může se totiž stát, že z nadměrného užívání cibule můžete na pár dnů přijít částečně o chuť /vlastní zkušenost/.
ODVAR Z MLÉKA
Tento odvar pochází pravděpodobně ze slovanské tradice. Do odvaru z mléka ponoříme vlaštovčí hnízdo. Do tohoto odvaru pak namočíme plátno, které přiložíme na krk. Účinnost odvaru raději nebudu nijak komentovat.
DALŠÍ LIDOVÉ RECEPTY
Dle knihy Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy se proti bolesti v krku používala i mast, která obsahovala křen a vlaštovičník. Také se používal obklad, který byl namočen do odvaru z celeru a petržele. A aby se z krku uvolnil hlen, doporučovalo se vypít nalačno odvar z anýzu, ibišku a topolového dřeva, smíšený s medem.
Připravil Jaroslav Demeter Ptáček

Papus, Základy praktické magie /Volvox Globator 1996/;
Giuseppe Maiello, Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy /Lidové noviny 2005/;
P.O.Mathioli, Herbář neboli bylinář, díl I.-III. /KMa 2005/
Jitka Lenková, Velká kniha alternativní medicíny /Regia 2001/;
Lavenderová a Franklinová, Terapeutický rejstřík /Volvox Globator 1999/;
Govind S. Rajpoot, Indická kuchyně /Paprsek 1995/.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MARIE MARIE | E-mail | 11. července 2010 v 10:43 | Reagovat

Z bezu je krome caje vynikajici bezova stava/sirup - nechate ho kvasit s cukrem 4 dny za oknem v teple. Vynikajici zasobarna vitaminu C aj. Dobre k posileni imunity, na bolest v krku aj.. Na tu je vyborny tez preventan (farmax.cz), jako doplněk stravy, ale neni nad prirodu.

2 Molly Molly | 20. července 2015 v 9:54 | Reagovat

Díky za tip. Já chodím momentálně ke kvalitnímu zubaři v Praze, takže no problem:

http://www.praguedentalclinic.cz/cs/kontakty/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.