MATE RANCHO - ZELENÉ ZLATO INDIÁNÚ

5. dubna 2008 v 17:23 | Jaroslav Demeter Ptáček |  AMERIKA
Jistě mnoho z vás zná nápoj Maté /Maté Rancho, Yerba Mate, Ilex etc/, kterému říkáme v našich končinách čaj, ač se o čaj v pravém smyslu nejedná. Jedná se o bylinu CESMÍNU PARAGUAYSKOU neboli Illex paraguariensis.Vědecky jí pojmenoval až roku 1822 francouzský přírodovědec Auguste de Saint Hilaire. Napsal jsem až roku 1822, protože prvním evropanem, který tuto rostlinu spatřil a ochutnal, byl prý již Kryštof Kolumbus.

Ovšem podle pověstí indiánů daroval tuto posvátnou rostlinu Bůh jedné mladé dívce za její pohostinnost. I dodnes je tato rostlina v Jižní Americe nazývána nápojem pohostinnosti. V našich krajinách se tento nápoj dá sehnat v čajovnách a obchůdcích s čajem. Často se do něj ale přidávají různé přísady jako třeba citrónová kůra, květy rostlin, karamel, med, cukr a podobně. Prostě pro naše chuťové buňky je tento nápoj až moc hořký.
Když si ho necháte připravit v čajovně přesně tak, jak ho pijí indiáni, tak vám ho dají do vydlabané tykve /neboli kalabasy/ a pijete ho "brčkem" /které se jmenuje bombillia/. Ač vám v čajovně tvrdí, že takhle to pijí indiáni, není to tak zcela pravda. V čajovně vám většinou dají do kalabasy jednu lžíci CESMÍNY PARAGUAYSKÉ, která je trochu větší než lžíce polévková.
INDIÁNSKÝ RITUÁL PITÍ MATÉ RANCHA
"Po indiánsku" se tento nápoj připravuje tak, že skoro celou kalabasu naplníte Maté Ranchem /minimálně alespoň ze dvou třetin/. Kalabasu nakloníte, aby Maté bylo na jedné straně kalabasy a nejdříve zalijete Maté trochou studené vody a necháte chvilku kalabasu nakloněnou , aby všechno Maté nasálo studenou vodu/ mám zkušenost, že stačí tak 2 minuty/. Potom vložíte ono "zázračné brčko" šikmo do malého prostoru, ve kterém není Maté. Zalijete horkou, ne však vroucí vodou. Voda by měla mít teplotu asi 80 až 90 stupňů /buď jí necháte chvilku odstát za oknem nebo jí můžete přelévat několikrát z jedné konve do druhé, aby vychladla/. Potom raději několik minut počkáte než nálev /a hlavně kovové "brčko"/ trochu vychladne a pak skrz ono "brčko" vysrkáte příjemně hořký indiánský posvátný nápoj. Věřte však, že poprvé se vám až tak příjemně hořký zdát nebude. Nápoj můžete zalévat několikrát po sobě. Tento nápoj takto připraven vás příjemně nabudí, naladí a uvolní.
Indiánský rituál pití Maté se hodně vzdáleně podobá japonskému čajovému obřadu. Člověk, který rituál provádí, si pozve několik lidí. Připraví si jen jednu kalabasu a jedno kovové brčko. Připraví Maté podle receptu uvedeného výše. Všichni účastníci tohoto rituálu si sednou kolem stolu. Sedí a povídají si a ten, který rituál provádí, pije své Maté jako první /neplatí, tak jako v našich končinách, že první dostane host a pak až hostitel/. Když hostitel celé své Maté "dosrká" a v kalabase již není žádná voda, zalije opět původní bylinu v kalabase vodou a podá kalabasu dalšímu. Další nápoj opět "vysrká". Hostitel opět zalije bylinu v kalabase a podá dalšímu. A takto popíjí všichni účastníci tohoto přátelského rituálu. Pochopitelně hostitel má nálev, který je nejsilnější. A poslední účastník rituálu má nálev pochopitelně již velmi slabé kvality i chutě. Všichni pijí skrz jedno brčko a na hygienické předpisy se moc nehledí. Rituál slouží vlastně jen k přátelskému posezení, k zastavení se, k navození lepší nálady, k relaxaci.
PAMPERKO
Další produkt, který je vyráběn z cesmíny paraguayské je Maté Pampero neboli Pamperko. Mate Pampero je vlastně pražené Maté Rancho. V čajovnách se nechá dostat připravované buď podobně jako Mate Rancho /v kalabase/, nebo se přidává občas do dalších čajů.
CESMÍNA V EVROPĚ
Rostlinu Ilex neznáme však jen z Ameriky. I na evropském kontinentě najdeme bylinu Ilex aquifolium L. to jest v překladu CESMÍNA OSTROLISTÁ. Převážně roste ve Velké Británii. Maximálně tento keř dorůstá do výšky až pěti metrů, ale její běžná výška je většinou kolem dvou metrů.
Ale nejen z Británie máme zmínky o této zázračné rostlině. Cesmína se totiž používala i v Římě a to zejména jako dekorace. Cesmínu resp. její větve často posílali obyvatelé Říma jakožto dobrosrdečný pozdrav přátelům. Používala se i při rituálu zimního slunovratu takzvaných Saturnáliích. Z této rostliny byla i zbraň /kyj/, který nosil Saturnus. Rostlinu Ilex popisuje ve svém slavném Herbáři /který má 1260 stran/ i Dr.P.O.Mathioli a to v kapitole LIX. na straně 148, kde popisuje rostlinu, jež je česky nazvána jako SVÍDA DUBOVÁ nikoliv CESMÍNA. Nemluví o Ilex jako o keři, nýbrž jako o stromu, který má temně červenou kůru a zubaté listy a roste zejména v Itálii. Dále Mathioli uvádí, že: "Někteří píší, že prý na této svídě roste nejlepší jmelí, velice platné při léčení epileptiků." Dále zde Mathioli uvádí i další nelatinské názvy této rostliny Ilex:
Barbes - arabsky
Ilice - vlašsky
Anzina - španělsky
Eoule, Chesneverd - francouzky
Mathioli bohužel v latinském pojmenování uvádí pouze název Ilex. Proto nelze přesně vystopovat o jakém druhu přesně Mathioli píše. Co se týká přesného názvu indiánského Maté, tak se jedná o Ilex paraguariensis, oddělení Anthophyta, třídy Magnoliopsida, podtřídy Rosidae, řádu Celastrales, čeledi Aquifoliaceae, rodu Ilex, druhu paraguariensis. Běžně se označuje jen jako Ilex paraguariensis čili CESMÍNA PARAGUAYSKÁ. Oproti tomu evropská Ilex se označuje jako Ilex aquifolium L., což česky znamená CESMÍNA OSTROLISTÁ. Latinské slovo aquifoliaceae se nechá též z latiny přeložit jako cesmínovitá, takže i název CESMÍNA CESMÍNOVITÁ by byl česky správný. A aby to bylo ještě více zamotané, tak latinským slovem Ilex se též označuje jmelí.
Latinský slovník zná ještě další druhy této rostliny krom té "indiánské" ze které se připravuje Maté Rancho a krom již zmíněné CESMÍNY OSTROLISTÉ:
Ilex altaclarensis - cesmína altaclarenská
Ilex aquifolium - cesmína evropská
Ilex crenata - cesmína vroubkovaná
Ilex decidua - cesmína opadavá
Ilex glabra - cesmína lysá
Ilex laevigata - cesmína hladká
Ilex opaca - cesmína temná
Ilex pernyi - cesmína Pernyova
Ilex verticillata - cesmína přeslenitá
CESMÍNA V MAGII
Cesmína se v keltské magii často používala a k magickým účelům se trhala většinou v noci. Nelepší účinek prý měla ta, která trhána byla těsně před půlnocí před dnem slunovratu. Keltští mágové na místě sběru této rostliny zanechávali trochu krve nebo trochu červeného vína na znamení vděku. Cesmína byla u keltů symbolem Pána Slunce, světla, ohně i tepla. Totemový pták této rostliny je červenka. Podle některých legend červenka darovala lidstvu oheň, a přitom si prý popálila prsa - proto má červenka červenou náprsenku. Z rostlinou má též souvislost Král Cesmína resp. keltský mýtus o něm. Cesmína a její plody symbolizují v keltské magii právě Krále Cesmínu.
MATÉ A MATEIN
Ve VELKÉ KNIZE ALTERNATIVNÍ MEDICÍNY se o Maté píše:
*"Obsahuje velké množství vitamínů /B,C,E/, minerální látky /sodík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, mangan/ a matein, látku podobnou kofeinu, avšak bez jeho nežádoucích účinků. Yerba maté zvyšuje imunitu, reguluje látkovou výměnu, neutralizuje jedovaté látky vč. těžkých kovů /kadmium, olovo, rtuť/, je velmi účinný proti některým alergiím, tlumí pocit hladu a únavy, pomáhá při redukci hmotnosti."
CESMÍNA A ALKOHOL
Chcete-li si udělat pivo z Maté:
Dejte do větší kalabasy nebo raději do nějaké vhodné větší nádoby Mate Rancho /1 až několik lžic/. Přelijte pivem a nechte chvilku odstát, minimálně však deset minut. Maté Rancho má tu vzácnou vlastnost, že na rozdíl od klasického čaje, se nechá zalévat jak horkou vodou, tak i studenou vodou a nebo třeba i pivem. Pivo dostane zvláštní příchuť.
Neodpustím si však malé varování: Mějte na paměti, že kalabasu kterou použijete na tento nápoj s pivem, už nebudete moci použít na klasický nápoj Maté Rancho, protože kalabasa pochopitelně pivem načichne.
Chcete-li si udělat likér z listů CESMÍNY OSTROLISTÉ, nakrájejte její čerstvé listy na malé kousky a zalijte je dle potřeby Brandy. Nechte odstát asi 24 hodin. Potom přidejte víno a nechte odstát dalších 24 hodin. Sceďte a přelijte do sklenic.
CESMÍNA JAKO LÉK?
Maté Rancho má ještě jednu velkou přednost, kterou třeba zmínit. Je totiž "zázračná" tím, že má velké detoxikační účinky. Použití Maté je dobré například při klasické kocovině, při doznívání alkoholu v organismu den poté, co jsme požili větší množství alkoholu etc. A nejen to. Maté Rancho může mnohdy i alkohol nahradit. Kateřina Rubášová píše: "Zdá se, že alkoholici našli v pití Maté příjemnou náhražku za alkohol." Dále upozorňuje i na to, že Maté má významnou roli při regeneraci jaterní tkáně. Maté se i doporučuje při homeopatické léčbě a též ho doporučují někteří praktičtí lékaři. Myslím si, že je jen otázkou času, kdy se Maté začně používat jako doplněk v medicíně a psychiatrii.
JAROSLAV DEMETER PTÁČEK
Použitá literatura:
Lavenderová, Franklinová: Magické rostliny /Volvox Globator/.
Dr.P.O.Mathioli: Herbář neboli Bylinář I,II,III. /KMa/.
Jitka Lenková: Velká kniha alternativní medicíny /Regia/.
Edain McCoyová: Keltské mýty a magie /Volvox Globator/.
Kateřina Rubášová: Léčíme se čajem maté /Ivo Železný/.
Poděkování patří též personálu Dobré čajovny
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lída Sedláková Lída Sedláková | E-mail | 14. května 2011 v 7:24 | Reagovat

Žila jsem s rodiči 5 let v Argentině a je to už několik desítek let. Pamatuji se, že si maminka pítím Mate a Boldo vyléčila žlučníkové kameny.Zdraví Lída

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.