KOKA

7. dubna 2008 v 13:19 | Jaroslav Demeter Ptáček |  PŘÍRODA
Koka. Řekneme-li název této rostliny, tak se většině z nás vybavuje kokain - droga jenž je zakázána skoro ve všech státech na této planetě. Koka však není jen hlavní surovinou pro výrobu této drogy, ale též může být využívána v kosmetice a v potravinářském průmyslu. V Peru se nechají lístky koky volně koupit třeba v podobě čaje a v Bolivii se dokonce koka prodává ve varných sáčcích podobně jako čaje v Evropě.

O většině indiánských drog koluje pověra, že nejsou ve své přírodní formě její účinky "přenesitelné" do jiného prostředí (koka, ayahuasca etc). V tomto bych nehledal však žádnou velkou záhadu, protože je to zapříčiněno právě tím, jestli je rostlina čerstvá nebo sušená. Není to ale vždy tak, že by rostlina "přenesená" do našeho prostředí neměla žádného účinku a byla by neškodnou - mnohdy tomu může být právě naopak, protože "přenesená" rostlina může být pro člověka jedovatá viz např. případ ayahuasca ala Petr Chobot, který dovezl do ČR tuto rostlinu a neodborně jí připravil několika studentům - někteří skončili v nemocnici s otravou (a Petr skončil před soudem).


NĚKTERÉ NÁZVY KOKY:

Erythroxylum coca, Eythroxylon coca (nejčastěji do češtiny překládáno jako kokainovník pravý nebo rudokřev koka);
Erythroxylum novogranatense (kokainovník kolumbijský);
Erythroxylum deciduum (koka, která roste v Brazílii);
Huanacoblatt, Mamacoca (matka koka), Ipatú, Khoka, Pató (domorodé názvy);
Koka, Kokain (někdy se používá tohoto názvu nejen pro drogu, ale pro samotnou rostlinu);
Coca, Coca Bush, Cocaine Tree (názvy používané nejčastěji v USA a v Anglii);
Kokastrauch (název je používán nejčastěji v SRN a Rakousku;
Erythroxylum emarginatum (koka, která roste v Africe);
Erythroxylum areolatum (koka, která roste na Jamajce);
Sníh, vločka, jinovatka, bílá paní, peruánka, nose candy, jet-society, kaviár (slengové názvy pro drogu)


"Rostlina koka je pouze odkloněním od boha a čarodějnictvím. Skrze klam v ní sílí pouze zlo, neobsahuje žádnou pravou ctnost, ale ovlivňuje život mnoha Indiánů, kteří v nejlepším případě vyváznou jen s porušením zdravím."
(Vláda Nového Španělska 1560: Odůvodnění zákazu koky)


KOKA A JEJÍ ŽVÝKÁNÍ

Koku používají některé kmeny indiánů (převážně v Peru a v Bolívii) ke žvýkání. Indiáni žvýkající tuto rostlinu údajně snášeli dlouhé několikakilometrové pochody bez jídla a bez pití a i za špatného počasí. Ovšem k tomuto účelu se může používat jen koka čerstvá, ne však ta, kterou lze koupit exempli.causa v Peru na tržištích - ta je již usušená a její žvýkání nemá skoro žádného efektu. Listy koky se žvýkaly s páleným vápnem nebo popelem. Vápno se vypalovalo z ulit mořských živočichů a indiáni ho nosili v tykvičkách, které jsou podobné těm, které se používají v některých čajovnách v Evropě na nápoj Maté Rancho či na Maté Pampero. Popel se získával spalováním rostlin e.c. Chenopodium (merlík).KOKA JAKO OBĚŤ BOHÚM

Koka se při indiánských rituálech krom žvýkání používala i jako vykuřovadlo. Rostlina byla obětována indiánským bohům. Některé zdroje uvádějí, že častou obětinou pro indiánské bohy byla tato směs:
1 ks kukuřice (celá),
1 ks kukuřice (mletá),
koka,
tuk.
Celá i mletá kukuřice se spalovala v ohništi společně s kokou a tukem a toto se považovalo za dar a za náklonnost k Bohům.


KOKA A JEJÍ KOUŘENÍ

Koka je používána též domorodci (hlavně v Kolumbii) ke kouření. Kouří se společně s tabákem a nebo se inhaluje v ohništi. Peruánští šamani vdechují tento kouř, aby propadli extázi a aby překročili "most" (most do druhého světa, most kokového kouře, most do šamanského vesmíru etc). Věří tak, že v tomto světě se mohou setkat s předky, bohy etc.


OTRAVA KOKOU

Otravy kokainem docela zajímavě popisují autoři Vondráček a Holub ve své knize "Fantastické a magické z hlediska psychiatrie". Popisují některé pacienty u kterých byla zjištěna otrava kokainem.

Jeden pacient si například myslel, že procestoval celou naší planetu, zná všechny jazyky, zjevuje se mu čert a Mojžíš, který tohoto čerta odhání. Další pacienti vidí zvířata, která lezou okolo, případně zvířata která lezou skrze jejich tělo. Někteří zase vidí různé barevné body, brouky, zmenšené postavičky lidí. Jeden pacient trpěl utkvělou představou, že tady žil již před sto lety a jeho tělo není z masa, ale ze zlata, že jezdí na praseti, že jeho strýc je car, že má slévárnu na dřeváky etc. Pro všechny případné experimentátory s kokainem mohu tuto knihu vřele doporučit - myslím si, že po přečtení příběhů těchto pacientů se rychle rozhodnou zda-li s kokainem experimentovat či ne.


AFRODIZIAKUM?

Klamná pověst o tom, že je koka (a i kokain afrodiziakum) vznikla nejspíš proto, že rostlina i droga (někdy) zvyšuje výkonnost (což může být pocit čistě subjektivní). Jsou však zaznamenány i takové případy, kdy mají ženy vzpomínkový klam, že je někdo znásilnil - takže je to spíš o tom, že droga produkuje bludy, které mají erotický až brutálně či sadisticky erotický charakter.


POZOR:

Kokain je zákonem zakázán ve většině států vč. Slovenska a ČR. U nás podléhá §187 a §188 (takzvané drogové zákony). Podobně je tomu i se samotnou rostlinou. Pokud je mi známo, je pěstování koky povoleno pouze v Peru a Bolivii. Krom právního dopadu má kokain i koka dopady zdravotní. Koka dráždí sliznici. Koka i kokain vyvolávají návyk. Koka i kokain mohou vyvolat psychické poruchy a nemoci.


Připravil: Jaroslav Demeter Ptáček


Použitá literatura:
Vondráček + Holub, Fantastické a magické z hlediska psychiatrie (Columbus 2003);
Christian Ratsch, Dech draka (Volvox Globator 1997);
Alberts et Mullen, Přírodní afrodiziaka (Svojtka 2004)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.