ILLUMINÁTI Z THANATEROS

1. dubna 2008 v 19:33 | Jaroslav Demeter Ptáček |  HISTORIE
Ve světě existuje mnoho skupin, které si říkají Illumináti. Jedna z těchto skupin je pakt "Illuminates of Thanateros". Ten založil Peter J. Carroll, který je dnes velice uznáván jako osobnost hermetického proudu, kterému se říká magie chaosu či jednoduše chaosmagie.

JAK ŘÁD VZNIKL
Na počátku byl časopis New Equinox do kterého psal Peter J. Carroll. Tento muž, který procestoval snad celou Evropu, Turecko, Pákistán, Afghánistán, Austrálii, Indii a Tibet, se stal "guruem" chaosmagie. Byl to právě on a jeho kolega z New Equinox Ray Sherwin, kteří díky inzerátu v tomto časopisu založili moderní novodobé okultní hnutí (chcete-li hermetický řád). Kdy přesně pak vznikl řád, kterému jeho členové mnohem raději říkají "pakt", to jsem se v dostupné literatuře nedopátral. Pravděpodobně to bylo v letech 1976 až 1978 v průběhu "přednáškového turné", které Peter J. Carroll absolvoval a v průběhu kterého pak vznikl řád Illumináti z Thanateros, který je též prezentován pod zkratkou IOT. Pokud vím, tak sám Peter J. Carroll nikterak neusiloval o založení chaosmagického řádu. K tomuto činu ho tehdy přemluvil jeho vydavatel. Bylo to v době, kdy se Peter J. Carroll oženil a hodlal se věnovat manželce a rodině. Jako první učebnice členům řádu Illumináti z Thanateru posloužila Carrollova kniha Liber Null, která obsahuje přednášená témata právě z jeho dvojletého turné. V roce 1982 vyšla další Carrollova kniha o chaosmagii, která nesla název Psychonaut. Až v roce 1987 se na pulty knihkupců dostává ucelená kniha obsahující Carrollovu Liber Null i Psychonauta.

ILLUMINÁTI KONTRA CHAOS INTERNATIONAL
Zajímavé na mnoha hermetických řádech je, že velice často dojde v řádu k určitému rozdělení členské základny. Můžeme to pozorovat exempli causa u známého řádu Hermetic Ordo Golden Dawn (Zlatý úsvit), kde hádky a "magické války" uvnitř řádu vedly až k úplnému rozpadu Hermetic Ordo Golden Dawn a k následnému založení Ordo Astrum Argenteum (A. A.; stříbrná hvězda) v jehož čele stanul i jeho zakladatel a "odpadlík" ze Zlatého úsvitu A. Crowley. Existují však domněnky o tom, že tento řád vlastně ani neexistoval a že byl pouze výplodem samotného Crowleyho. Řád totiž neměl klasické lóže, takže členové se nesetkávali. Každý člen znal jen svého jednoho učitele a jen svého jednoho žáka. Další "magická válka" vznikla i v hermetickém řádu Církev Satanova, jenž založil Anton S. LaVey. Zde tyto problémy vedly k tomu, že se část členů vedená Michaelem Aquinem rozhodla založil svůj satanský řád, který je znám pod názvem Temple of Sét (Sétův chrám či Chrám Séta). Magická válka postihla i Illumináty a je často označována jako "ledová válka". V této "válce" se proti sobě postavila anglická část IOT a rakouská část IOT. Šárka Sedláková ve svém úvodu k novému českému vydání knihy Liber Null a Psychonaut o této "válce" píše (cituji): "Původní pakt IOT ... vznikl v rámci celé Evropy, později však bylo centrum přestěhováno do USA. Šeptá se, že podstatným důvodem, proč k tomu došlo, byl rozkol mezi britskou větví utvořenou z okruhu přispěvovatelů kolem časopisu Chaos International a rakouskou částí paktu." V roce 1995 Peter J. Carroll oznamuje, že odstupuje z vedoucí funkce v řádu IOT. Jako důvod uvádí rodinu a taktéž to, že se chce věnovat podnikání.

LIBER NULL A PSYCHONAUT
Knihy Petera J. Carrolla jsou vlastně učebnice pro adepty druhého, třetího a čtvrtého stupně řádu IOT. Kniha s názvem Liber Null a Psychonaut obsahuje též další učebnicové texty: Liber MMM, Liber LUX, Liber NOX, Milénium, Liber AOM a Psychonauta. V poslední jmenované knize Caroll seznamuje své žáky s rituály chaosu, s iniciací, s exorcismem, šamanismem, gnosticismem etc. Liber Null je vlastně souhrnem všeho, co se autor naučil při cestách po východě a je to vlatně "mix" meditace, pránového cvičení, transu, koncentrace, australské techniky "dream time" etc. Kdybychom chtěli nutně "zaškatulkovat" toto učení, tak by se nechalo říct, že se jedná o New Age.
Pokud vím, tak řád Illuminátů z Thanateros nemá nic společného (krom názvu) se řádem Illuminés, který vznikl ve Francii již v roce 1623, ani se řádem Illuminés, který založil farář Pierce Guérina ze Saint - Georges de Roye kolem roku 1634, ani se řádem barona Adolfa von Kniggeho a jezuity Adama Weishaupta z Ingolstadtu, který nesl název Bavorští perfektibilisté či Bavorští Illimináti.
Jaroslav Demeter Ptáček

Použitá literatura:
Peter J. Carroll: Liber Null a Psychonaut (Nakladatelství Vodnář, Praha 2007);
Josef Veselý: Satanismus (Nakladatelství Vodnář, Praha 2003).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.