MILEŠOVKA

14. března 2008 v 22:22 | Petr Tousek |  ČESKO
Zavítáte-li někdy do chráněné krajinné oblasti České středohoří, nesmíte vynechat dominantu zdejšího kraje 836,5 metrů vysokou horu Milešovku. Majestátní kopec tvořený převážně znělcem je naší největrnější horou. Při nedávné vichřici Emma byla právě na jejím vrcholu naměřena nejvyšší rychlost. Působením silných větrů jsou patrné vlajkové formy stromů, které tvoří ve výšce kolem 800 metrů většinou smrky. Znělec neboli fonolit je jemnozrnná hornina, která svým rozpadem vytváří desky. Uhodíme-li do kamene nějakým železným předmětem, krásně zazvoní. Podle tohoto jevu získal znělec svůj název. Ze vzácných rostlin na Milešovce vegetují tařice skalní nebo kosatec bezlistý a glaciální relikty kapradinka skalní a medvědice léčivá .

Široká cesta přecházející postupně v úzkou pěšinku se pod vrcholem mění na kamenné pole, které je však velice dobře schůdné. Naše asi hodinová námaha je odměněna výhledem na až neskutečně krásnou krajinu. Vrcholy vytvořené vulkanickou činností v třetihorách vypadají z výšky jako krtince. Díky rovinnému charakteru krajiny je vidět neuvěřitelně daleko. Pohled na velmi vzdálený obzor evokuje pocit širého prostoru moře. Německý cestovatel, přírodovědec a zeměpisec Alexander von Humboldt, který vystoupal na Milešovku nejméně patnáctkrát se nechal slyšet, že zdejší rozhled je ten nejkrásnější který kdy poznal. Za mnohé hovoří i citace vzkazu z jedné dobové pohlednice: "Chcete-li slečno spatřiti půl království Českého, přijďte na Milešovku. Stoupání je sice velmi obtížné trvá jeden a půl hodiny, dobře zásobená restaurace nahoře však vše napraví!" Vzkaz nelhal ani o zmíněné restauraci založené roku 1820. Kladné reference tehdejšího zákazníka mohu jen potvrdit. Když už jsme nahoře nemůžeme pominout meteorologickou observatoř s rozhlednou, do které nás na zazvonění pustí zdejší obsluha.
Milešovku jsem navštívil loni v červnu a musím se ztotožnit s pocity slavného von Humboldta i pocity nápadníka oné neznámé slečny z pohlednice. Ten kopec jsem si hned na poprvé zamiloval a rád se na něj budu v budoucnu vracet.
Petr Tousek
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.